Pożegnać przeszłość | Coaching Wrocław | akademiaprzemiany.pl

Pożegnać przeszłość

Letter

Każdy z nas, niektórzy częściej, inni rzadziej, angażuje się w różnego rodzaju sprzeczki, kłótnie albo konflikty. Nasze relacje z ludźmi ulegają pogorszeniu, a serca pozostają wypełnione goryczą. Jest jednak jedna rzecz, której rzadko jesteśmy w takich sytuacjach świadomi - otóż za każdym razem, gdy coś nas uruchomia i angażujemy się w emocjonalne i słowne przepychanki, rozmawiamy z naszą przeszłością. Znawcy tematu, twierdzą, że dzieje się tak nawet przez 90% czasu. W praktyce, znaczy to mniej więcej tyle, że przez większość czasu, nie rozmawiamy z osobą, która uruchomiła w nas daną reakcję, ale z osobą z naszej odległej przeszłości, przy której dana reakcja się w nas zrodziła.
Jak to możliwe? Myśl i wiara tworzą przekonanie. Każdy z nas rozwijał się i przeżywał swoje dzieciństwo w różnych warunkach, i wychowywał się w otoczeniu różnych poglądów. Każdy z nas przeżywał swoje upadki i wzloty, a doświadczenia z tego okresu życia ukształtowały nasze własne przekonania, na temat tego jaki jest i jak działa świat. Być może kiedyś zrobiłeś coś i zostałeś wyśmiany przez kolegów. Być może rodzice zezłościli się na Ciebie, bo nie posprzątałeś pokoju. Być może miałeś zgryźliwego sąsiada, który nie lubił dzieci. Każda z tych rzeczy miała wpływ na to jak dziś postrzegasz rzeczywistość i jak reagujesz na różne sytuacje, poglądy i zachowania innych osób.
Bywa tak, że te reakcje nie są wcale przyjemne, i to zarówno dla nas samych jak i dla osób, którym przyszło się z nimi zmierzyć.
Żadne z nas tego nie lubi, co w efekcie, bardzo często prowadzi do unikania sytuacji, które wywołują w nas poruszenie, stres i negatywne emocje. Często też, zastanawiamy się co zrobić, żeby te negatywne myśli wogóle się nie pojawiały. Uciekamy i blokujemy je, a one powracają w najmniej oczekiwanym momencie.
Jak sobie z nimi radzić? Przede wszystkim, przestań je blokować. Jak się pojawią, pozwól im płynąć i niech zagoszczą w Twoim umyśle. Obserwuj swoje emocje w trakcie rozmyślań, a potem wyciągaj wnioski ze swoich obserwacji. Nic nie dzieje się bez powodu. Twoja podświadomość chce Ci coś przekazać i do tego wykorzystuje niepokój i inne nieprzyjemne emocje.
Zacznij odszukiwać pozytywne powody tych myśli. Zastanów się, jakie masz z nich korzyści? Gdy uświadomisz sobie ten przekaz i wyciągniesz wnioski dla siebie,  myśli znikną, a Twój umysł wypełni spokój i przyjdzie ukojenie.