To, co wyróżnia bohatera | Coaching Wrocław | akademiaprzemiany.pl

To, co wyróżnia bohatera

Kategorie: 

Philip Zimbardo

Przy okazji prowadzenia różnych szkoleń bardzo chętnie wspominam o dwóch najbardziej lubianych przeze mnie projektach zwiększających świadomość naszego znaczenia i wpływu na społeczność, w której żyjemy. Pierwszym z nich jest książka autorstwa Toma Ratha i Donalda Cliftona "Pozytywne emocje. Jak rozwijać relacje międzyludzkie" (tytuł oryginalny "How full is your bucket"). Drugi, to projekt "Heroic Imagination Project" profesora Philipa Zimbardo. Jako, że Wrocław ma właśnie przyjemność gościć profesora Zimbardo, dziś kilka refleksji po wykładzie, którego miałem okazję być słuchaczem.
Zimbardo dużo mówił o "potędze sytuacji". Zadał pytanie, jak to jest - czy to ludzie zmieniają sytuację, czy sytuacja zmienia ludzi? Historia pokazuje, że środowisko i sytuacja, w której się znaleźliśmy ma dużo większy wpływ na nas, niż my na nią - nazizm w Niemczech w latach 30 ubiegłego wieku, to jak byli traktowani jeńcy w więzieniu Abu Ghraib, czy w końcu słynny eksperyment więzienny profesora Zimbardo. W każdym ze wspomnianych przypadków, to właśnie sytuacja sprawiała, że przeciętni, zdrowi umysłowo ludzie ludzie, którzy nie przejawiali skłonności do agresji, zaczynali zachowywać się w bestialski sposób.
To, do czego namawia profesor Zimbardo, to by przestać ulegać sytuacji i działać. Współczucie jest ważne, etyka jest ważna, ale pozbawione działania pozostają tylko frazesami. Żeby być bohaterem nie trzeba ryzykować własnego życia, to co jest konieczne, to przestać być obojętnym i podjąć działanie - wezwać odpowiednie, przeznaczone do tego służby - policję, pogotowie, itp. Gdy jedna osoba przejdzie obok, kilkadziesiąt innych również przejdzie obok i to będzie norma, ale wystarczy, że jedna osoba się zatrzyma i zacznie działać, to normą w tej sytuacji stanie się zatrzymywanie się i podejmowanie pomocy w działaniu.
Akcja to magiczne słowo dla każdego coacha, wszystko w jego pracy opiera się na przekładaniu słów na działanie w myśl maksymy "wiedzieć i nie robić, to znaczy nie wiedzieć". A jak twierdzi profesor Zimbardo, najłatwiejszym, pierwszym krokiem do tego by stać się bohaterem jest powiedzenie komuś czegoś miłego / komplementu, tak po prostu, żeby sprawić mu przyjemność.

Obserwuj akademiaprzemiany.pl na Bloglovin