Słuchaj tego, co do siebie mówisz | Coaching Wrocław | akademiaprzemiany.pl

Słuchaj tego, co do siebie mówisz

Każdego dnia wypowiadamy tysiące sentencji, które obrazują nasz stosunek do siebie samych i otaczającej nas rzeczywistości. Z kolei, to co do siebie mówimy przekłada się bezpośrednio na to jakie jest nasze poczucie wpływu na własne życie.
Szukasz pracy, czy masz już pracę? Zastanawiałeś się jakie są Twoje głębokie przekonania, gdy mówisz o pracy? Jaka jest różnica w stwierdzeniach: "dostałem pracę", "znalazłem pracę", "wybrałem sobie pracodawcę"?
"Dostałem pracę" sugeruje, że ktoś Ci ją dał, a jak dał to może zabrać, co z kolei może powodować lęk przed utratą pracy, bo kto wie, czy znajdzie się następny, który będzie chciał dać.
"Znalazłem pracę", to już coś innego - jest element sprawczy, a więc miałeś wpływ na, to gdzie pracujesz - szukałeś i znalazłeś - jest skuteczna strategia, którą możesz wielokrotnie powtórzyć.
"Wybrałem sobie pracodawcę" - to już zupełnie inny wymiar, jest nie tylko element sprawczy, jest również element decyzyjny - ja to zrobiłem - "wybrałem". Wiele osób powie, że to nie prawda, że to pracodawca wybiera, itp. Ja jednak uważam, że jest to jak najbardziej zgodne z prawdą, gdyż osoba, która tak twierdzi dokonała selekcji pracodawców, z którymi potencjalnie chciałaby współpracować i tylko tam wysłała swoją aplikację.
A co powiesz o wersji - "praca znalazła mnie"? Wygląda obiecująco - jestem atrakcyjny dla pracy, sama mnie znajduje. Jest tu jednak ukryta pułapka bierności i braku wpływu na wydarzenia. Nie ma strategii, coś dzieje się poza nami i bez naszego udziału.
A jak Ty do siebie mówisz, kiedy wypowiadasz się o ważnych dla Ciebie tematach? Praca, dom, pieniądze, partner?
Przestań się oszukiwać, że to łapanie za słówka albo tłumaczyć, że wcale nie miałeś na myśli tego co powiedziałeś. W ten sposób unikasz konfrontacji z prawdą, która jest pierwszym krokiem do tego by zrozumieć w czym jest problem i zacząć mówić do siebie w sposób, który będzie wspierał Twoje wysiłki.