Planowanie | Coaching Wrocław | akademiaprzemiany.pl

Planowanie

W ramach rozwinięcia tematu - Przeszłość, przyszłość i teraźniejszość, krótka refleksja nt. planowania. Gdy mówię, o tym by nie żyć przyszłością, często ludzie reagują - "ale jak to? Bez planowania? Bez pomysłu na siebie? Bez jakiejś wizji przyszłości?". Moja odpowiedź nieustannie jest taka sama - planowanie, a życie przyszłością to zupełnie coś innego.
Plan służy temu by ukierunkować nas na poszukiwanie celów i rozwiązań, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się tym co przynosi nam życie. Plan ma też to do siebie, że można go zmienić albo dostosować i nigdy nie jest tak, że wszystko jest w 100% tak jak to zaplanowaliśmy. Zawsze znajdą się elementy, które nas zaskoczą w pozytywny bądź negatywny sposób. Z części planu zrezygnujemy, bo okaże się, że na etapie planowania nie wiedzieliśmy wszystkiego i to, co zaplanowaliśmy, przestanie być aktualne. Planowanie jest działaniem opartym na braku kompletnej informacji i w naturalny sposób obarczone jest ryzykiem.
Życie przyszłością jest koncentrowaniem się na problemach, bez podjęcia decyzji co zamiarzamy z tym zrobić i bez zastanowienia się nad odpowiedzią na pytanie - "I co z tego, że coś się wydarzy?" - jakie to ma właściwie dla nas konsekwencje i czy to naprawdę jest "sprawa życia i śmierci". Przeważnie odpowiedź brzmi - "Nic z tego. Będę żyć dalej".

Jak nie pomylić planowania z życiem przyszłością?

Często jest tak, że ludzie mylą życie przyszłością z planowaniem. Zasadniczo bardzo często ludzie, którzy żyją przyszłością, są świetnymi planistami i mogliby zarobić fortunę zarządzając jakimś projektem, jednak jedyne co planują , to problemy i nie wiedzą kiedy przestać. Takie zachowanie bardzo łatwo rozpoznać - schemat jest następujący:
  1. Ktoś ma problem
  2. Dostaje rozwiązanie
  3. Zauważa 5 kolejnych problemów, jakie mogą pojawić się stosując rozwiązanie z punktu 2
  4. Powrót do punktu 2
Taki schemat stosowany jest również podczas planowania. Rzecz w tym, że przy planowaniu mamy kryterium wyjścia. W przypadku ludzi, którzy mnożą problemy bez końca, problemem jest to, że w ich rzeczywistości brak jest strategii, która pozwoli im zdefiniować punkt wyjścia z pętli 1-2 i tkwią w niej w nieskończoność.
Wbrew pozorom, takie osoby doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że nie są w stanie zabezpieczyć się przed wszystkim i mają potwierdzenie tego faktu w swojej rzeczywistości. Brak im tylko odpowiedniej strategii.
Znajdź swoją strategię planowania, zacznij robić rzeczy, które zawsze chciałeś robić i poczuj pełnie życia.
I na zakończenie cytat, który bardzo polubiłem - "Jutro nie nadchodzi nigdy. Sprawdziłem. Za każdym razem gdy się budzę, znowu jest dzisiaj".