Ile czasu potrzebujesz na podjęcie decyzji? | Coaching Wrocław | akademiaprzemiany.pl

Ile czasu potrzebujesz na podjęcie decyzji?

Kategorie: 
Zastanawiać się czy podejmować decyzje spontanicznie? To odwieczny dylemat. Jedni wierzą, że każda decyzja powinna być bardzo dobrze przemyślana, inni robią różne rzeczy bez chwili zastanowienia. Która z tych strategii jest lepsza? Żyć chwilą czy w sposób przemyślany?
Każde z powyższych ma swoją ciemną i jasną stronę. Za dobrze przemyślanymi decyzjami stoi cały system wychowawczy, który mówi "pomyśl, byś potem nie żałował". Dobrze przemyślana decyzja pozwala uniknąć wielu błędów. To prawda. Ma jednak i ciemną stronę. Świat na Ciebie nie poczeka i wielokrotnie, gdy się już zdobędziesz na to, by w coś wejść, Twoja szansa minie bezpowrotnie i nie będzie już w co wchodzić. Jeżeli zdarzyło Ci się to raz czy dwa, to wszystko w porządku. Jeżeli zdarza Ci się to nagminnie, to jest to zdecydowanie powód do zastanowienia się. Być może zostałeś tak wychowany, by wszystko co robisz w swoim życiu było perfekcyjne i doskonałe. Być może wciąż wierzysz, że to możliwe. Jednak świat nie jest doskonały i Ty sam również taki nie jesteś, a efektem ubocznym stosowania tego rodzaju strategii może być zaniechanie działania, czyli tzw. perfekcjonizm bierny. Jego objawy widać w zachowaniu niektórych menadżerów projektów, którym przyszło pracować w warunkach ograniczonej ilości informacji (np. informatycznych). Potrafią bardzo długo zwlekać z podjęciem decyzji, co z kolei owocuje w stratach czasu, które są często już nie do odrobienia.
To paradoks, ale ludzie, którzy nie lubią się spieszyć z podejmowaniem decyzji, ciągle coś gonią. Najczęściej stracony czas.
Szybkie podejmowanie decyzji ma również swoją ciemne i jasne oblicze. Z jednej strony, to możliwość skorzystania ze swojej szansy i wyprzedzenia konkurencji. Z drugiej strony powstaje ryzyko związane z poniesieniem kosztów błędnie podjętych decyzji.
Którą strategię zatem wybrać? Na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi. Zastanów się nad tym jaka, jest ta cena błędnej decyzji? Możliwe, że mówimy tu stracie rzędu tysiąca złotych, a może tyko pięciu złotych, a może ucierpi tylko Twoja duma i dzięki temu zyskasz odrobinę pokory do świata. Weź pod uwagę, czy lekcja, którą weźmiesz z tego doświadczenia, nie jest warta tego by tę cenę zapłacić. I pamiętaj, to nie koniec świata.