Każda cegiełka | Coaching Wrocław | akademiaprzemiany.pl

Każda cegiełka

Pytanie "Co dziś zrobiłeś, z czego jesteś najbardziej zadowolony?", to najczęściej polecany przeze mnie sposób na wzmacnianie wartości naszych drobnych, codziennych sukcesów. Równie często zachęcam do dzielenia się tą radością z innymi, nagradzania się i bycia dumnym z samego siebie.
Dziś jednak, nie o tym jak przezwyciężać przekonanie, że "samochwała w kącie stała", a o tym, jak uniknąć ciemnej strony chwalenia się.
Jak wszystko ma ciemną i jasną stronę, tak i duma może przybrać swoją mroczną postać.
Tak długo jak źródłem Twojej radości jest, to że stajesz się lepszą wersją samego siebie, tak długo wzrastasz, a Twoja radość z własnych sukcesów będzie cieszyć i wzmacniać, zarówno Ciebie, jak i całe Twoje otoczenie.
Jeżeli jednak pozwolisz by duma zamieniła się w pychę i zaczniesz porównywać się do innych, wywyższać się i deprecjonować ich pracę, wtedy Twoje słowa stracą magiczną moc wzmacniania i zaczną osłabiać zarówno innych, jak i Ciebie samego.
Jakakolwiek nie byłaby to "cegiełka", czy mała, czy duża, czy bardziej, czy mniej kształtna, ktoś włożył w nią wysiłek i tak samo jak Ty, ma prawo się nią cieszyć i być z niej dumny. Dziś potrafił tak, jutro będzie potrafił lepiej. Tak jak i Ty potrafiłeś kiedyś tylko tak, a dziś potrafisz już dużo lepiej.
Bądź lepszy od samego siebie. To jedyny sposób na to by nie spocząć na laurach i nie zatrzymać się w miejscu.