Ulepszanie | Coaching Wrocław | akademiaprzemiany.pl

Ulepszanie

Ulepszanie , to kolejna technika, która często bywa wykorzystywana do "podkładania sobie nogi".
Lubimy gdy coś staje się jeszcze bardziej wycackane, wymuskane i poprostu idealne. Takie podejście samo w sobie jest całkiem w porządku i na ogólnym poziomie powoduje, że mamy coś takiego jak postęp cywylizacyjny. Ruch postępowy jest jednak ruchem w kierunku jakiegoś zamierzonego wcześniej celu, a "ulepszanie" nie zawsze jest z tym tożsame.
Często "ulepszamy" by się do tego celu nie przybliżyć. "Zróbmy jeszcze tylko to jedną dodatkową rzecz", a potem kolejną i kolejną. Tworzymy iluzję, że mamy jakiś plan i go skrzętnie realizujemy, ale w praktyce kompletnie nie zbliżamy się do wcześniej zaplanowanego celu. Czasami robimy to, bo najzwyczajniej w świecie tak jest nam tak wygodnie, bo pójście do przodu oznacza nieznane, a my boimy się wyjścia ze strefy komfortu i oddania kontroli nad tym, co się w naszym życiu dzieje.
"Jeszcze tylko zrobię tylko ten kurs, a potem jeszcze tylko ten jeden certyfikat i już będę mogła zająć się tym profesjonalnie". I zamiast zrobić krok do przodu i przybliżyć się do celu, stworzyliśmy kilka dodatkowych punktów do zrealizowania zanim nasz cel zotanie osiagnięty.
To nie przypadek, że tak wiele projektów ma opóźnienia. Nim więcej "perfekcjonistów" w zespole, tym opóźnienie większe. Wszyscy chcą by to, za co są odpowiedzialni, było doskonałe. Czasami jednak wystarczy, że będzie dostatecznie dobre by pozwoliło nam osiągnąć pierwotnie zamierzony efekt.

Obserwuj akademiaprzemiany.pl na Bloglovin