Ty też | Coaching Wrocław | akademiaprzemiany.pl

Ty też

W życiu jest tak, że często zmieniamy zdanie, zmieniamy zachowanie i z czasem patrzymy na różne sprawy z innej perspektywy. Jest to jak najbardziej uprawnione zachowanie, zwłaszcza w przypadku dostępności nowych danych (informacji), które wskazują najzwyczajniej w świecie, że przez większość naszego życia żyliśmy w błędzie. Przyznanie się do błędu nie należy do rzeczy łatwych, a świadomość, że powielało się "niesprawdzone informacje" nie jest żadnym powodem do dumy, ale lepiej coś w swoich poglądach zmienić, niż przez resztę życia żyć w "mroku".
Zaktualizowana wiedza nie "jest łatwa", zwłaszcza, że bardzo często wciąż przebywamy w towarzystwie, które reprezentuje nasze dawne poglądy, a nowe dane nie wywołują w nich chęci zmiany własnego stanowiska. W takich sytuacjach dochodzi zwykle do wymiany wielu argumentów, a gdy oponentowi ich zabraknie, może się posłużyć argumentem, iż Ty również tak postępowałeś albo twierdziłeś - "sam tak mówiłeś", "Ty też", itp. Taki argument, to ukryty zarzut hipokryzji i często wywołuje poczucie winy w stosunku do rozmówcy. Nie ma jednak żadnych powodów, by się tak czuć, bo każdy ma prawo zmienić zdanie i przestać w dany sposób postępować, a nawet potępić zachowanie, które niegdyś było i jego udziałem. Zrozumieć, nie znaczy schować głowę w piasek i się wstydzić tego co się narobiło.
Nie bez przyczyny, argument "Ty też" (Tu quoque) został sklasyfikowany przez środowisko naukowe jako błąd poznawczy. Jego użycie w żaden sposób nie podważa Twojej argumentacji, a jedynie jest próbą zmanipulowania Twoim poczuciem winy.

Obserwuj akademiaprzemiany.pl na Bloglovin