Szczęście | Coaching Wrocław | akademiaprzemiany.pl

Szczęście

Kategorie: 
Zwykle, gdy mówimy o szczęściu, mamy w głowie jakąś tajemniczą, nienamacalną moc, która jednym jest dana, a drugim nie. Okazuje się jednak, że na szczęście mamy wpływ i da się je zbadać stosując rzetelne metody naukowe. Richard Wiseman, profesor Uniwersytetu w Hertfordshire, takie badania przeprowadził, a ich podsumowaniem są "cztery prawa szczęścia i dwanaście reguł szczęścia".

Wykorzystuj przypadkowe okazje jak najlepiej. Szczęściarze tworzą, zauważają i wykorzystują przypadkowe okazje

Stwarzanie okazji, poznawanie nowych ludzi, bycie otwartym na nowe kontakty i możliwości, to podstawa przyciągania do siebie szczęścia. Każda przypadkowa znajomość, to nie tylko szansa na interesującą rozmowę, to również szansa na udany związek albo dobry interes. Unikając ludzi i kontaktów z nimi, tracisz swoją szansę na doświadczenie czegoś nowego i zwiększenia swojego "potencjału szczęścia".

Słuchaj swojej intuicji 

Intuicja, to nasz naturalny mechanizm, który pozwala nam błyskawicznie i zupełnie nieświadomie ocenić, czy coś jest dla nas dobre, czy nie. Nasza intuicja bazuje na naszym doświadczeniu i działa w sposób zupełnie nieświadomy. Nie oznacza to jednak, że się nigdy nie myli. Owszem, myli się i to często. Badania pokazują jednak, iż słuchając jej dużo częściej unikamy wpadania w pułapkę myślenia życzeniowego i dużo lepiej oceniamy sytuację. Widzimy to, co jest, a nie to, co bardzo chcielibyśmy żeby było.

Spodziewaj się najlepszego

Spodziewać się najlepszego, to nie to samo co oczekiwać tego. Gdy poznajesz nową osobę i spodziewasz się, że to będzie dobra znajomość, to Twoje nastawienie do tej osoby jest dużo lepsze, ta osoba to dostrzega i zaczyna postrzegać Ciebie jako osobę pozytywną. Ludzie, którzy postrzegają nas pozytywnie, sami chcą być dla nas mili. Twoje nastawienie uruchamia więc spiralę "samospełniającej się przepowiedni". Dlaczego podkreślam różnicę pomiędzy spodziewać się, a oczekiwać? Bo gdy czegoś oczekujesz, to Twoja postawa może być postrzegana jako roszczeniowa, a to już nie jest "dobre nastawienie" do drugiej osoby.

Zamień swojego pecha w szczęście

Zamiana pecha w szczęście nie odbywa się przy pomocy magicznej różdżki, tylko przy pomocy odpowiedniej postawy i działania. Każda trudna sytuacja, to potencjał na coś dobrego. To od nas zależy czy będziemy się nad sobą użalać, czy dostrzeżemy ten potencjał i zaczniemy działać. Ludzie, którym szczęście sprzyja skupiają się na wyciąganiu wniosków i zapobieganiu problemów w przyszłości. Innymi słowy, są przygotowani na to, co ich czeka i nie czują się tym zaskoczeni.
 
Oczywiście, to tylko moje podsumowanie obserwacji Wiesemana i nie wyczerpuje ono tematu. Wszystkich zainteresowanych szczegółami jego badań i technikami skutecznego zwiększania własnego szczęście zapraszam do lektury książki - "Kod szczęścia".

Obserwuj akademiaprzemiany.pl na Bloglovin