Być szczerym z samym sobą | Coaching Wrocław | akademiaprzemiany.pl

Być szczerym z samym sobą

Rozważając aspekt bycia szczerym z samym sobą zaobserwowałem jedną prawidłowość, aby móc być w pełni szczerym z samym sobą potrzebuję skupić się na tym co wiem, że jest prawdą i jednocześnie nie poświęcać zbyt wiele uwagi na to, co wiem, że prawdą nie jest albo prawdą być nie może. Aby to lepiej zobrazować posłużę się, krótką historią obrazkową.

Rzeczywistość

Reality

Z jednej strony mamy to, o czym wiemy, że jest naszą prawdą i dzieje się w odczuwalny przez nas sposób. Wiemy jakie potrzeby ma nasze ciało, wiemy co czujemy w związku z daną sytuacją i wiemy jakie są nasze emocje. Wiemy, że coś nas ekscytuje, za czymś tęsknimy, czegoś pragniemy, co nas absolutnie nie interesuje, a co nas zupełnie nie pociąga.
Krótko mówiąc, wszystko to co dzieje się u nas, i tylko u nas i jest w 100% zgodne z naszą własną rzeczywistością jest dla nas prawdą.
Zdaję sobie sprawę, że czytanie i nazywanie tego co się z nami dzieje, nie dla wszystkich osób jest rzeczą prostą i taką oczywistą, ale jeśli tylko trochę poćwiczymy świadomy kontakt ze swoim ciałem i odczuciami, to gwarantuję, że będzie to przychodziło bez większej trudności. Dla chcących rozwijać w sobie tą umiejętność polecam wszelkie formy pracy z oddechem, krótkie medytacje z uważności i prowadzenie kalendarza uczuć.

Lęki i obawy

Fear

Z drugiej strony mamy wszystko to co projektuje nasz umysł, a co my sami odbieramy w postaci lęków i obaw.
Badania nad inteligencją emocjonalną wykazują, że tylko 3% naszych obaw ma potem odzwierciedlenie w otaczającej nas rzeczywistości. 97% z tego co projektuje nasz umysł nigdy nie ma szansy się wydarzyć i w rzeczywistości nie ma miejsca.
Zastanawiające jest zatem jak wiele czasu, uwagi i wysiłku poświęcamy tym 3%, a kompletnie ignorujemy to co wiemy, że jest 100% prawdą (świadomość naszego ciała, naszych uczuć i emocji). Odpowiedz sobie sam na pytanie, czy to czego oczekujesz od innych to otwartość i szczerość? Jeżeli tak, to zastanów się jak często Ty sam dzielisz się z innymi osobami tym co wiesz, że jest 100% prawdą, a jak często serwujesz im projekcje swoich lęków i obaw, które są tylko w 3% prawdziwe? Jak często realizujesz agendę tego co wiesz, że jest w 100% prawdziwie, a jak często robisz wszystko to, co dyktują Ci twoje lęki i obawy?
Jeszcze zabawniej wychodzi konfrontacja z potrzebą bycia czegoś pewnym, której nota bene, źródłem zwykle są właśnie lęki i obawy. Z jednej strony chcemy być czegoś pewni, a z drugiej strony kompletnie ignorujemy to czego jesteśmy pewni w 100% i koncentrujemy się na tym czego pewni nie jesteśmy i co tylko w 3% przypadków jest prawdziwe.
To niesamowity fenomen, i tak bycie szczerym z samym sobą, że sam sobie podkładam nogę i przyznanie się przed sobą samym, że nie robię tego czego w życiu chcę, i że to co w rzeczywistości robię, kompletnie temu nie służy, bywa trudne. Zwłaszcza, jeżeli poświęciliśmy na to połowę swojego życia i trudno jest nam spojrzeć w lustro mówiąc , tak myliłem się (znów lęki i obawy). Z drugiej strony jest jednak jeszcze przed nami druga połowa naszego życia i być może tym razem warto zainwestować w coś co wiemy, że jest w 100% prawdziwe i przestać inwestować w to co prawdziwe jest tylko w 3%.