Status quo | Coaching Wrocław | akademiaprzemiany.pl

Status quo

Wpływ środowiska jest jednym z najczęściej niezauważanych, a przez to niedocenianych obszarów w naszym życiu. Bywa jednak, że jest on tak silny, że z powodzeniem można go określić mianem niewidzialnej ręki, która nas do czegoś pcha albo działa jak hamulec.
W każdym środowisku obowiązują pewne prawa, zasady i role. Wyjście poza nie, jest naruszeniem obowiązującego status quo, co zwykle, w myśl przekonania "to co jest znane jest lepsze, bo jest znane", powoduje silną reakcję tego środowiska w celu przywrócenia pierwotnego porządku. Jest to coś, z czym bardzo często kompletnie się nie liczymy, gdy decydujemy się na zmianę w naszym życiu. Zmiana naszych przekonań, nie koniecznie pójdzie w parze ze zmianą przekonań naszego otoczenia, a nasza potrzeba zmiany nie zawsze idzie w parze z potrzebami osób, które to otoczenie tworzą.
Żeby lepiej to zobrazować powołam się na często powtarzający się schemat - gdy dorosły człowiek, często nawet po czterdziestce, przyjeżdża do domu i jest tam traktowany przez swoją matkę jak nastolatek. Nota bene, aktywnie się temu przeciwstawia, co jednak nie zmienia faktu, że silna osobowość matki wcisnęła go w rolę "synka" i absolutnie nie jest zainteresowana zmianą tej roli, a każdy sprzeciw tylko pogłębia przekonanie "jaki ten mój synek zbuntowany".
W przeszłości ten schemat się zapewne powtarzał, a jedynym sposobem na zmianę i wejście w dorosłe, samodzielne życie, było wyjście poza środowisko domu rodzinnego i wyprowadzenie się hen, hen daleko i podjęcie decyzji, że dom rodziny odwiedza się tylko od święta.
Ten sam schemat bardzo często powtarza się w środowisku pracy albo grupie przyjaciół, gdzie każdy ma jakąś swoją rolę. Bez względu na to co byś nie robił i jak bardzo by się w tej roli nie czuł źle, całe otoczenie potrzebuje, z różnych powodów, by ta rola istniała i przekonania - "Ty taki jesteś" i "Ty taki nie jesteś" będą bardzo mocno forsowane. W sytuacji gdy ktoś, kto został właśnie w taką niewygodną rolę wciśnięty, opuszcza swoje środowisko pracy, czy przyjaciół, to nagle następuje niesamowita przemiana tej osoby, która jest źródłem powszechnego zaskoczenia dla wszystkich tych, którzy wciąż w tym otoczeniu pozostają i przyglądają się temu z pewnym niedowierzaniem. Każdy z nas, był pewnie, chociaż raz, świadkiem takiej przemiany.
Zauważmy, że często w takich sytuacjach podejmujemy próby by zmienić tych, którzy opierają się naszej zmianie. Ta metoda nie jest jednak skuteczna, gdyż jej sukces zależy od innych ludzi, którzy de facto nie widzą w tym swojego interesu. Taka próba to iluzja, że uda się pogodzić naszą zmianę z obowiązującym status quo w danej grupie, co rzadko kiedy będzie miało miejsca.
Tak długo, jak nie zmieni się status quo obowiązujące w danej grupie, tak długo Twoje wysiłki będą spełzały na niczym, a potrzeba utrzymania obowiązujących zasad i opór systemu przed zmianą, zawsze będą działały w przeciwnym kierunku do Twoich wysiłków. Bez względu na to, czy to będzie rodzina, koledzy z pracy, czy przyjaciele, zawsze może pojawić się ktoś, kto będzie Cię ściągał w dół , gdy będziesz podejmować wysiłki by coś ze swoim życiem zrobić. Najważniejsze jest by potrafić to zaobserwować, uświadomić sobie, że taka sytuacja ma miejsce i ją właściwie nazwać. W ostateczności, to od Ciebie zależy, czy akceptujesz ten stan, czy jesteś w stanie coś z tym zrobić, czy też podejmiesz decyzję o wyjściem z tego środowiska.