Odpowiednie rozpoznanie terenu | Coaching Wrocław | akademiaprzemiany.pl

Odpowiednie rozpoznanie terenu

Kategorie: 
W kręgach rozwojowych często toczą się dyskusje na temat tego, przy kim bardziej klient skorzysta i czy warto korzystać z pomocy osoby, która tematu nie doświadczyła lub czy terapeuta/coach musi być ekspertem w dziedzinie.
Zdania są podzielone, argumentacja w sumie żadna i bazująca bardziej na tym, w co kto wierzy.
Biorąc pod uwagę punkt widzenia klienta, który właśnie "czuje się przyparty do muru", "wylądował w dołku" albo "stoi na krawędzi" rozumowanie jest proste - ratuj się kto może, a ratunek przyniesie tylko ktoś, kto zna temat. Proste? Proste, ale nie do końca. Umiejętność radzenia sobie w danej sytuacji jest bardzo ważna, śmiem jednak twierdzić, że nie najistotniejsza. Wiedzą to z pewnością wszystkie osoby, które skorzystały z setek różnego rodzaju porad dotyczących danej sytuacji, a pomimo tego mają tendencję do przeżywania deja vu. Kolejna porada "cioci kloci" typu "z własnego doświadczenia wiem" będzie receptą na skutek, a nie na przyczynę.
W sytuacji takiej jak ta, dużo cenniejsza jest obserwacja osoby, która nie tylko nigdy nie wie jak to jest, ale wręcz nigdy nie znalazła się w danej sytuacji, bo najzwyczajniej w świecie potrafi tę sytuację rozpoznawać odpowiednio wcześniej i ominąć ją z daleka. Taka umiejętność z pewnością okaże się o wiele praktyczniejsza w dłuższej perspektywie czasu. Nie zawsze to czego szukamy - remedium na naszą bieżącą potrzebę/bolączkę, stanowi rozwiązanie naszego problemu. Jest jeszcze jedna sprawa, którą nierzadko ciężko jest nam zaakceptować. Nie wszystko jest dla wszystkich i to, że jedni coś robią i im to działa, nie znaczy, że my też możemy i jest to kwestia jakiejś "mitycznej" umiejętności. Często jest to kwestia naszego światopoglądu i/lub wartości, które na jakimś obszarze powodują, że to po prostu nie przejdzie.

Obserwuj akademiaprzemiany.pl na Bloglovin