Przytłoczony | Coaching Wrocław | akademiaprzemiany.pl

Przytłoczony

Kategorie: 
"Jak skutecznie podłożyć sobie nogę" część ósma i zarazem ostatnia - czyli o byciu przytłoczonym albo przytłaczającym.
Czasami bardzo nam na czymś albo na kimś zależy, wtedy włącza się w nas tzw. nadgorliwość. Chcemy dobrze i żeby się udało, więc wkręcamy się w temat i mamy tysiąc pomysłów na minutę. Chcemy się pokazać, że tacy jesteśmy fajni i w ogóle i wpadamy w niekończący się monolog. Zaczynamy zalewać drugą osobę całą masą informacji i pytań. Często w obawie przed reakcją na dane pytanie nawet nie czekamy na odpowiedź i jedziemy dalej, z kolejnymi pytaniami, na które odpowiedzi również nie dostajemy, bo kolejce czeka już kilkadziesiąt innych pytań. Jesteśmy tacy zaangażowani, wygadani, towarzyscy i... nie dajemy dojść drugiej osobie do słowa, nie mówiąc już o możliwości zastanowienia się nad naszym pytaniem lub propozycją. W skrajnym przypadku może to wyglądać mniej więcej tak - "Masz ochotę pójść na ten koncert? Eeeee, pewnie jesteś już zajęty. To może w niedzielę się spotkamy, bo będzie ten darmowy spektakl w teatrze. No, ale pewnie też masz już plany. No to pa."
Czasami zdarza się, że nasz dyskutant zmęczony słuchaniem, zaczyna się zachowywać negatywnie, zmienia temat lub neguje wszystko co powiemy. Mamy żal i jesteśmy rozczarowani, bo przecież byliśmy zaangażowani i tak bardzo nam zależało na akceptacji tego kogoś, a ten "niewdzięcznik" jeden taki jest dla nas okrutny i opryskliwy. Ludzie, którzy czują się delikatnie przytłoczeni czyimś towarzystwem, po prostu tak mają. Z drugiej strony zdarzają się też tacy, co nic nie powiedzą, tylko znikają bez śladu, to Ci którzy nie chcą być niemili i nie potrafią przerywać.
Nikt nie lubi czuć się przytłoczony, a jak się domyślam również nie wiele osób tak naprawdę chce być ciężarem (zdarzają się wyjątki). Równowaga w zaangażowaniu w każdą interakcję sprawia, że wszyscy odczuwają z niej większą radość i czerpią z niej zatysfakcję. Równowaga to 50/50 - połowa czasu należy do Ciebie, a druga połowa należy do drugiej strony tej interakcji.

Obserwuj akademiaprzemiany.pl na Bloglovin