Pozwól sobie przegrać | Coaching Wrocław | akademiaprzemiany.pl

Pozwól sobie przegrać

Przegrana

Już kilkakrotnie zachęcałem na blogu do tego by pozwolić sobie na popełnianie błędów i podkreślałem, że na błędach zbudowany jest każdy sukces. Dziś pójdę o krok dalej i będę zachęcał do tego, by pozwolić sobie na przegraną.
Zdaję sobie, że brzmi to dość kontrowersyjnie zwłaszcza, że z każdej strony zalewani jesteśmy informacjami na temat "wojny płci", zachęcani do "walki o swoje prawa", "obrony swoich granic", "pokonywania konkurencji", itp., itd.
O konsekwencjach trwania w metaforze wojny pisałem już ostatnio i wiem, że wciąż będą tacy, którzy, nie znając innej drogi, pozostaną na ścieżce wojny. Szczególnie te osoby zachęcam do tego, by pozwoliły sobie przegrać. Doświadcz smaku porażki, ale zrób to świadomie. Podejmij decyzję o tym, że przegrasz właśnie tę bitwę. Powiedz o tym głośno i wyraźnie swojemu przeciwnikowi. Zobacz jak to jest. To może być równie odkrywcze dla Ciebie jak i dla Twojego oponenta . Przegraj - zwłaszcza jeżeli jesteś jednym z tych, którzy nie odpuszczają i nie przegrywają. Zobacz jak to jest być po tej drugiej stronie. Zobacz co się stanie.
Bez względu na to co jest Twoim polem walki - przegraj, tak po prostu. Jeżeli miejscem Twojej walki jest Twoja relacja, pozwól sobie na przegraną i sama opuść przysłowiową klapę od sedesu. Doświadcz tego i zobacz jak to wpływa na Twoją relację i Ciebie samą. Jeżeli Twoim polem walki jest praca i zażarcie walczysz o każdy szczegół tego niezwykle ważnego projektu, to pozwól sobie przegrać i niech propozycje i pomysły innych osób staną się jego częścią. Zobacz jak to wpłynie na ten projekt, czy coś się w nim zmieni. Przegraj z szefową i zrób coś dokładnie tak jak ona chce, nawet wtedy gdy się z tym nie zgadzasz i wiesz, że będziesz to musiała robić drugi raz. Sprawdź co to zmieni. Być może Twoim największym oponentem są Twoi rodzice i każde rodzinne spotkanie kończy się obustronną wymianą ognia. Przegraj i tu. Sprawdź jak to jest. Zobacz czego nowego Cię to nauczyło. Odkryj możliwości jakie daje Ci przegrana. Zapewniam jest ich nieskończona ilość.