Jak głową w mur | Coaching Wrocław | akademiaprzemiany.pl

Jak głową w mur

Mur

Jedną z bardziej interesujących cech naszego umysłu jest sposób, w jaki organizuje on sobie świat. W oparciu o liczne badania w tym temacie wiemy, że organizacja ta ma bardzo metaforyczny charakter. Nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, a samo to stwierdzenie wręcz nie pasuje do kultu racjonalności, którym się tak chętnie otaczamy. Faktem jest jednak, że wszelkie techniki zapamiętywania oparte są na mnemotechnikach, a badania pokazują, że podczas codziennej rozmowy każdy z nas wypowiada, wg. różnych badań, 6-9 metafor na minutę.
W 1988 roku George Lakoff i Mark Johnson wykazali, że metafora nie jest tylko figurą retoryczną i poetyckim środkiem wyrazu, nie istnieje tylko w słowach, ale ujawnia również sposób, w jaki osoba mówiąca postrzega otaczającą ją rzeczywistość. W książce "Metafory w naszym życiu" Lakoff i Johnson piszą, że "esencją metafory jest zrozumienie i doświadczenie jednej rzeczy przy wykorzystaniu słownictwa właściwego dla innej rzeczy". Przykładowo, stwierdzenie "walę głową w mur" wskazuje, że doświadczenie, o którym mowa ma powtarzający się, zapewne bardzo bolesny i zakończony poczuciem poniesienia klęski charakter.

I co z tego dla mnie wynika?

To czego zwykle brakuje, to refleksja na temat samej metafory. Z uwagi na to, że zwykle myślimy o metaforze jako o środku ekspresji językowej, nie jesteśmy wstanie dostrzec tego, co może owa metafora do naszego życia wnieść. Jeżeli "walimy głową w mur", tzn. że jest przed nami mur, a my próbujemy iść do przodu. Pójście do przodu, wydaje się nie najlepszą strategią w sytuacji, w której przed nami znajduje się masywna przeszkoda, zwłaszcza, jeżeli to będzie bardzo gruby i solidny mur. Oczywiście zawsze znajdzie się kilka poradników i kilku trenerów rozwoju osobistego, którzy będą Cię do tego zachęcać. Co więcej, czasami może Ci się nawet udać "przebić głową ten mur", ale na dłuższą metę bardzo boli od tego głowa. Mimo wszystko najlepszym rozwiązanie dla tego typu problemu będzie "obejść go" albo "przejście ponad nim", a w przypadku nieskończenie wielkiego muru, po prostu "zmienić kierunek".

Obserwuj akademiaprzemiany.pl na Bloglovin