Lęk przed utratą statusu | Coaching Wrocław | akademiaprzemiany.pl

Lęk przed utratą statusu

Kategorie: 
Status, pozycja społeczna, odpowiednio wysoki poziom, kolejny szczebel kariery, wejść na sam szczyt. Wysoki status przez wielu uważany jest za Święty Graal naszej ziemskiej egzystencji. Wysoki status kojarzy się nam bardzo przyjemnie. Nieograniczony dostęp do pieniędzy, wygoda, komfort, czas, większe sukcesy towarzyskie i atencja otoczenia. Jak wielu z nas tego pragnie i jak wielu poświęca całe swoje życie drodze na szczyt?
Wysoki status dostępny jest dla niewielu, trudno go osiągnąć, a jeszcze trudniej jest go utrzymać. W gruncie rzeczy, nie zależy on w pełni od nas samych. Umiejętności i talent to jedno, ale wielokrotnie będziemy zależeć od naszego klienta/pracodawcy, od jego rentowności i kondycji finansowej, od wskaźników lokalnej i globalnej ekonomii czy też po prostu od szczęścia i tego, czy znajdziemy się we właściwym miejscu i o właściwej porze.
Boimy się konsekwencji utraty statusu, upokorzenia, poczucia, że nie zdołaliśmy przekonać świata o naszej wspaniałości i wyjątkowości. Myśl o upadku z wysokości napawa nas lękiem, a im większa wysokość, tym większy lęk. Nie każdy spada na cztery łapy albo może liczyć na miękkie lądowanie, niektórzy spadają na równe nogi, niektórzy lecą na skręcenie karku, a ci z nas, którzy mają najmniej szczęścia i przygotowania, po prostu rozbijają się o ziemię.
Utratę statusu przeżywamy bardzo boleśnie, płyną łzy, sięgamy po kieliszek, izolujemy się od otoczenia, a w skrajnych przypadkach dochodzi do tego, że pragniemy odebrać sobie życie. Ludzie wolą umrzeć niż utracić swój status. Statystyki przyczyn samobójstw są tu bezlitosne.

Co zatem robić, by nie stać się ofiarą własnych lęków?

Wielu z nas poddaje się w takim momencie prawu przeciwności - jak coś jest problemem, to przeciwieństwo będzie rozwiązaniem. Nie jest to jednak ani prawdziwe, ani dobre. Stoczenie się na dno i spędzanie tam swojego życia nikomu chyba jeszcze nie pomogło.
Dużo lepszym rozwiązaniem wydaje się raczej akceptacja, że nie wszystko zależy od nas. Dobrze jest mieć tego świadomość i być gotowym by w odpowiednim momencie zejść na ziemię . Czasami i tak będzie to jedyny sposób na to, by móc pójść do przodu. Nie wszędzie przecież będziesz w stanie zabrać ze sobą swój piedestał czy drabinę.

Obserwuj akademiaprzemiany.pl na Bloglovin