Pozytywne emocje | Coaching Wrocław | akademiaprzemiany.pl

Pozytywne emocje

Jednym z najbardziej niespodziewanych, a zarazem spektakularnych efektów ubocznych bycia asertywnym jest przyjemność jaką możemy sprawić naszym zachowaniem drugiej osobie. Takie stwierdzenie może dziwić, zwłaszcza że asertywność bardzo często kojarzona jest z umiejętnością odmawiania. Nie jest to jednak prawda, bo do repertuaru zachowań asertywnych należy również umiejętność wyrażania pozytywnych emocji.
To dość paradoksalne, ale dużo częściej skłonni jesteśmy wyrażać krytykę niż dzielić się pozytywnymi uczuciami. Miłe słowa mają to do siebie, że grzęzną nam gdzieś w gardle. Tymczasem ludzie dużo chętniej powtarzają zachowania, za które zostali pochwaleni, więc wyrażając pozytywne emocje sprawiamy, że otaczająca nas rzeczywistość jest bliższa światu z naszych pragnień.

Jak mówić komplementy, by miały one największą moc?

Magia komplementu pochodzi z naszego wnętrza, im bliżej jesteśmy siebie gdy wyrażamy pozytywne emocje tym większa ich moc. Ludzie intuicyjnie wyczuwają jak prawdziwy jest komplement i stwierdzenie masz ładny uśmiech może zostać uznane za coś bardzo wyświechtanego i nieautentycznego. Dlatego warto przez chwilę zastanowić się co takiego urzekło nas w tym uśmiechu, a być może uświadomimy sobie, że np. ten uśmiech sprawia, że ja również czuję ochotę na to by się uśmiechnąć.
A na zakończenie jeszcze jedna rzecz warta zapamiętania - jeśli nie wyrazimy pozytywnych uczuć nic złego się nie stanie, ale nie stanie się również nic dobrego....