Motywacyjne jiu-jitsu | Coaching Wrocław | akademiaprzemiany.pl

Motywacyjne jiu-jitsu

Myślę, że każdemu z nas zdarza się znaleźć w sytuacji, w której czujemy się niedoceniani. Mamy wrażenie, że przełożony, partner w interesach albo bliska nam osoba, w ogóle nie zauważa tego co robimy, jest wyraźnie niezadowolona i skupia się tylko na krytyce. Taka sytuacja, gdy występuje długotrwale, wywołuje w nas brak chęci, motywacji i potrzebę unikania zajęć lub osób, które ten dyskomfort wywołują. Odchodzimy od partnera, zmieniamy pracę, rozstajemy się ze wspólnikiem, bądź przyjacielem. To naturalna reakcja, że unikamy nieprzyjemnych rzeczy i nic w tym dziwnego. Tylko, czy coś możemy z tym zrobić?
Pomijam tu oczywiście tak skrajne rozwiązanie, jak odkrycie w sobie skłonności masochistycznych i odnalezienie przyjemności w zaistniałej sytuacji. Takie podejście ma szansę zadziałać tylko dla niewielu osób. Możemy się też przeciwstawić sile siłą, ale i to rozwiązanie nie będzie dobrze wpływało na nasze dobre samopoczucie. Możemy również, w myśl zasady "ustępliwość pokonuje siłę" skorzystać z dużo łagodniejszej metody i przekierować, niczym mistrz jiu-jitsu, negatywą energię w kierunku działającym korzystnie dla naszego partnerstwa.
Zapewne każdy otarł się o takie hasło jak "informacja zwrotna". Cytując wikipedię, to wypowiedź, w której jedna osoba ujawnia swoje spostrzeżenia dotyczące zachowania i wypowiedzi drugiej osoby. To bardzo użyteczna technika i zawsze możemy z niej skorzystać, o ile partner chce nas słuchać. A co jeśli nie? I co zrobić by nasz partner w końcu zauważył nasz wkład w tą relację i docenił go?
Okazuje się, że jest na to metoda. Wymaga ona jednak przejęcia inicjatywy i przejścia do działania. Metoda ta polega na uzyskaniu pozytywnej informacji zwrotnej od partnera i konstruktywnego określenia jego oczekiwań względem naszej osoby. Schemat działania sprowadza się do zadania trzech pytań.

Co dzięki mnie masz albo jaką wartość wniosłem do Twojego życia?

Pierwsze pytanie pomaga sięgnąć w przeszłość i skupić się na przyjemnych uczuciach, które sprawiły, że powstała nasza partnerska relacja. Słuchając uważnie partnera możemy lepiej poznać przyczynę jego zachowań i zrozumieć co jest naszą silną stroną w tej relacji - co sprawia, że jesteśmy dla niego wyjątkowi.

Co lubisz albo doceniasz w moim zachowaniu, postawie, stylu działania?

Drugie pytanie pomaga w ukazaniu tych rzeczy, które partner w nas docenia, ale o których nigdy nie mówi, bo ktoś mu kiedyś powiedział, żeby tak nie robić albo dlatego, że ma takie przekonanie, że o dobrych rzeczach się nie mówi, bo one po prostu są.

Czego więcej potrzebujesz ode mnie? Jakiej zmiany oczekujesz?

Zadając to pytanie, otwieramy się na potrzeby partnera i pomagamy mu zrozumieć czego tak naprawdę od nas oczekuje, a przez to ułatwiamy sobie drogę do poprawy jakości naszej relacji.
 
Oczywiście, jak zawsze, zdarzą się osoby, które nie będą gotowe na to by się otworzyć i zauważyć naszą "cegiełkę" w tej relacji i to do nas ostatecznie należeć będzie decyzja co z tym dalej zrobimy.