Iluzje | Coaching Wrocław | akademiaprzemiany.pl

Iluzje

Dziś jeszcze raz coś w temacie strachu przed krytyką i lęku przed proszeniem, czyli o tym jak ważne jest by dystansować siebie samych od tego co robimy. Każdy z nas popełnia błędy i każdemu z nas zdarza się znaleźć w trudnej sytuacji. To co przeważnie wtedy robimy to utożsamianie się z sytuacją bądź błędem, który popełniliśmy. Skąd się to wszystko bierze?

Lęk przed odrzuceniem

Często boimy się o coś zapytać, bądź o coś poprosić, bo boimy się odrzucenia. Pytanie tylko co tak naprawdę zostało odrzucone? My czy nasza prośba? Przestańmy ulegać tej iluzji. Jedyne co można odrzucić to prośbę realizacji naszych potrzeb i gdy tylko przestaniemy się z nimi utożsamiać, wyrażanie próśb i przyjmowanie odmowy stanie się niemal jak rozmowa o pogodzie.

Lęk przed oceną

Podobnie jest z lękiem przed oceną. Często bronimy się przed krytyką tego co robimy, bo utożsamiamy się z naszym zachowaniem. Jest to kolejna iluzja. Nie jesteś swoim zachowaniem. Każdy z nas popełnia błędy i często jedynym źródłem informacji o nich jest rzeczywistość, a więc i ludzie, którzy nas otaczają. Żeby się czegoś nauczyć musimy coś robić, a jak robimy to popełniamy błędy. Na tym polega proces uczenia się i nie ma on nic wspólnego z tym jacy jesteśmy.