Z punktu widzenia królika doświadczalnego | Coaching Wrocław | akademiaprzemiany.pl

Z punktu widzenia królika doświadczalnego

W ramach wspierania projektów badawczych swoją osobą, postanowiłem wcielić się w rolę królika doświadczalnego i wziąłem udział w eksperymencie prowadzonym przez SWPS. Projekt ten nosi nazwę Imitation Game i ma na celu "zmierzyć" stopień integracji społeczeństw lub grup społecznych. Koncepcja projektu wywodzi się z gry towarzyskiej prowadzonej przy udziale trzech osób. Gra ta polega na tym, że Sędzia zadaje pytanie i przekazuje je w formie pisemnej dwóm pozostałym uczestnikom. Jeden z nich odpowiada zgodnie ze swoimi przekonaniami, a drugi udaje kogoś kim nie jest. W eksperymencie, w którym brałem udział, chodziło o zidentyfikowanie osoby, która jest niewierząca, i osoby która taką udaje. Dodatkowo trzeba było określić dlaczego się tak uważa.
Moja obserwacja tych kilku dialogów doprowadziła mnie do następującej konkluzji: niemal w każdym przypadku osoba, którą podejrzewam (ciekawe czy słusznie) o udawanie bardzo wyolbrzymiała swoją niewiarę, co sprawiało, że czułem się tak jakby ktoś chciał mnie przekonać do czegoś w co sam nie wierzy. W niektórych z tych wypowiedzi, doszukałem się również sarkazmu.
Teraz pozostaje mi poczekać do jakich wniosków, podczas analizy danych dostarczonych przez grę, dojdą naukowcy. Czekam z niecierpliwością na konfrontację ich i moich obserwacji.
Tymczasem wszystkim, którzy tak jak ja, ciekawi są siebie i swoich umiejętności obserwacyjnych polecam test ze strony BBC Science - Human Body & Mind sprawdzający umiejętność rozpoznawania udawanego uśmiechu. Najlepsi, spośród tych których znam, uzyskali wynik 90%. Powodzenia!