Dzień Edukacji Narodowej | Coaching Wrocław | akademiaprzemiany.pl

Dzień Edukacji Narodowej

Dziś Dzień Edukacji Narodowej, nie może więc zabraknąć i edukacyjnego wątku.
Nauka nie jest najbardziej lubianym przez nas procesem. Trwa długo, a wymierne efekty zainwestowanego w nią czasu widać dopiero po latach. Teoretycznie szansę na naukę mamy zawsze i wszędzie, rzecz w tym, że nie zawsze tylko tej nauki szukamy i nie zawsze chcemy ją z otwartymi rękami przyjmować.
Najtrudniej zaś jest przyjąć naukę, która jest sprzeczna z tym, w co wierzymy albo co przekazał nam niegdyś ceniony przez nas autorytet. Powiedzmy wprost, nie łatwo jest przyjąć, że będąc dorosłą osobą wykazujemy się naiwnością na poziomie dziecka wierzącego w Świętego Mikołaja i robimy to już od wielu lat.
Stąd już tylko krok w kierunku poszukiwania informacji potwierdzających to, w co wierzymy - efekt potwierdzenia. W myśl dziecięcej rymowanki "pierwsze słowo do dziennika, drugie słowo do śmietnika" nadajemy wyższą wagę informacji, którą już mamy - efekt pierwszeństwa i krytycznie nastawiamy się do każdej nowej informacji w tym temacie - efekt polaryzacji.
W konsekwencji wiara we wspomnianego "Świętego Mikołaja" się tylko umacnia, spirala się nakręca i pojawia się przyjemne uczucie wzrostu pewności siebie. Konsekwencje mogą być jednak dużo poważniejsze - społeczne - kompromitacja, zniechęcenia do siebie innych ludzi, a w przypadku sprawowania władzy lub podejmowania decyzji - również bardzo kosztowne.
Nauka trwa przez całe życie, a to czego nauczyliśmy się od naszych nauczycieli, rodziców i innych formalnych i nieformalnych autorytetów, nie zawsze jest zgodne z prawdą albo prawda, którą nam przekazali mogła się już delikatnie zdezaktualizować. Warto o tym pamiętać, nim znów coś udostępnimy na Facebooku.

Obserwuj akademiaprzemiany.pl na Bloglovin