Gloryfikacja emocji | Coaching Wrocław | akademiaprzemiany.pl

Gloryfikacja emocji

Czekolada

W świecie rozwoju osobistego istnieje istna gloryfikacja emocji. Domniemam, że źródłem tego jest wielka fascynacja "inteligencją emocjonalną". Oczywiście inteligencją emocjonalną kompletnie źle rozumianą, bo inteligencja emocjonalna nie polega na rozwiązywaniu problemów przy pomocy emocji.
Wyobraź sobie, że do pomieszczenia, w którym się właśnie znajdujesz wszedł dziki lew. Lew ryczy i budzi lęk. Jaka jest Twoja reakcja?

Etap 1 - asertywność

Ludzie, którzy wiedzą czym jest asertywność zwykle chcą w odpowiedni sposób zareagować. Zatem klasykiem będzie - "lewku bardzo się źle czuję w Twoim towarzystwie i chcę byś w opuścił ten pokój".

Etap 2 - groźba

Z jakiegoś niezrozumiałego powodu lew nie wziął sobie do serca naszej prośby, postanawiamy zatem podnieść głos i pomachać na niego palcem - "Ty niedobry lewku, mam Ciebie dość, ileż można to tolerować, wyjdź stąd natychmiast".

Etap 3 - foch

Odwracamy się tyłem do lwa i czekamy na jego reakcję.

Etap 4 - obiad

Lew pożera nas na obiad. A koleżankę, która podobnie jak my sami, bardzo skoncentrowana jest na emocjach i chciała wiedzieć jak się czujemy w tej sytuacji, zjada na deser.

Czy ten scenariusz wygląda znajomo?

Jeżeli tak, to być może za bardzo skupiasz się na emocjach, a nie na działaniu. Tak, tak - mówienie i proszenie, to nie jest działanie. Do działania potrzebna jest praca - wysiłek mięśni. Trzeba albo zacząć ich używać albo przestać ich używać. Jeżeli Twoim problemem jest lew w pokoju to trzeba użyć mięśni i uciekać z tego pokoju jak najszybciej. Analogicznie, jeżeli Twoim problemem jest zbyt duża skłonność do podnoszenia kosteczek czekolady i przesuwania ich w kierunku ust, to trzeba przestać używać mięśni rąk w obecności czekolady.

Obserwuj akademiaprzemiany.pl na Bloglovin